Auteur: Nico van der Werf Datum: 18-05-2026
ASML gaat machines leveren aan Tata Electronics
Afgelopen zaterdag heeft ASML een samenwerking bekend gemaakt met Tata Electronics uit India. Tijdens het bezoek van Indiase premier Modi aan Nederland is de intentieverklaring getekend. Het doel van deze overeenkomst is het bevorderen van het ecosysteem voor de halfgeleiderproductie in India.
Tata Electronics is op dit moment een chipfabriek aan het bouwen en volgens deze overeenkomst gaat ASML de machines leveren. Het betreft overigens de eerste chipfabriek in India. De totale investering voor dit project zal uitkomen op 11 miljard dollar. In deze fabriek worden halfgeleiders geproduceerd voor onder andere de auto-industrie, mobiele apparaten en kunstmatige intelligentie. De Indiase overheid zal aanzienlijke financiële overheidssteun verlenen in de ambitie om de chipmarkt van het land te laten groeien van 55 miljard dollar eind 2026 tot 100 miljard dollar in 2030.
Lithografie is van groot belang bij de chipproductie. ASML en Tata Electronics zullen derhalve de R&D-infrastructuur ontwikkelen die cruciaal is voor het succes op lange termijn van deze chipfabriek. Dit komt onder andere neer op het opleiden van lokaal talent inzake de vaardigheden op het gebied van lithografie. Daarnaast worden de technici aldaar getraind en geholpen om een lokale toeleveringsketen te ontwikkelen.
Topman Fouquet van ASML heeft in de persverklaring aangegeven dat de snelgroeiende halfgeleidersector van India enorm aantrekkelijke kansen gaat bieden. Hij heeft daaraan toegevoegd dat Tata Electronics een sterke positie heeft om zijn ambities op het gebied van de uitbreiding van zijn halfgeleidercapaciteiten te realiseren. Tot slot is deze samenwerking een belangrijke stap voor de strategische samenwerking tussen India en Nederland op het gebied van de halfgeleidertechnologie. Het aandeel ASML is in de ochtendhandel met circa 0,8 procent gedaald op dit nieuws. Hierbij dient te worden aangetekend dat deze beweging met name werd gedicteerd door het algemene sentiment op de beurzen tijdens de ochtendhandel.
Het cijferseizoen is bijna klaar
Inmiddels hebben 91 procent van de S&P 500 ondernemingen tot nu toe de resultaten gepubliceerd. Van deze ondernemingen heeft 84 procent de verwachtingen voor wat betreft de winst per aandeel overtroffen. Dit is duidelijk boven het vijfjaarsgemiddelde van 78 procent. De sector informatietechnologie en de sector communicatiediensten hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan deze ontwikkeling. Bij 80 procent van de publicaties was sprake van een omzet die boven de verwachting van analisten is uitgekomen. De groei van de omzet bij deze ondernemingen met 11,4 procent komt neer op de hoogste groei sinds het tweede kwartaal van 2022.
De koers-winstverhouding staat op 21,4 en dit is boven het vijfjaarsgemiddelde van 19,9.
Deze week kijken wij uit naar de cijfers van Nvidia. Deze resultaten worden op woensdag 20 mei na de sluiting van de beurs in New York bekend gemaakt. Klanten van Fintessa hebben een positie in deze techgigant.