Auteur: Krist Plaizier Datum: 29-10-2026
Microsoft behoudt positieve kasstroom
Na het non-event in Washington, waar de Fed de rente ongemoeid liet, is de publicatie van de kwartaalcijfers van de hyperscalers Microsoft en Alphabet toch wel de belangrijkste gebeurtenis deze week. Beide bedrijven maakten deze cijfers gisteravond bekend.
Microsoft gaf bij het openen van de boeken over het eerste kwartaal van het gebroken boekjaar 2027 meer duidelijkheid over hoeveel het techbedrijf daadwerkelijk verdient aan zijn omvangrijke investeringen in kunstmatige intelligentie. Analisten rekenden op een aangepaste winst per aandeel van 4,72 dollar. Het werkelijke cijfer was beter dan verwacht en kwam uit op 4,89 dollar. Een jaar geleden was dit nog 4,13 dollar. De totale nettowinst kwam uit op 36,6 miljard dollar in het afgelopen kwartaal. Er werd voor ongeveer 200 miljoen dollar verlies genomen op de investering in OpenAI. De omzet kwam uit op 92,28 miljard dollar waar de consensus lag op een omzet van 90,62 miljard dollar. Dit was 77,67 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar en dus boekte Microsoft een plus van 19 procent. Mooie cijfers, maar het gaat analisten bij de grote technologiebedrijven minder om de daadwerkelijke winstcijfers. Veel belangrijker is of de omvangrijke investeringen in AI zich uiteindelijk vertalen naar een duurzame omzetgroei. Bij Microsoft blijkt dat het geval. De totale Microsoft Cloud-omzet groeide met 30 procent tot 63,9 miljard dollar en is nu goed voor bijna 70 procent van de totale groepsomzet. Het aantal zakelijke gebruikers van de AI-assistent Microsoft 365 Copilot steeg met 50 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Vooral de omzet van Azure steeg lekker door en bereikte afgelopen kwartaal een niveau van 33,17 miljard dollar. Dit is een plus van 48 procent jaar op jaar waar analisten al vrij hoog inzetten met een verwachtte plus van 44,8 procent.
Aandeelhouders maken zich zorgen over de hoge AI-uitgaven. De kapitaaluitgaven werden voor het afgelopen kwartaal geraamd op 51 miljard dollar, 10 miljard dollar meer dan het voorgaande kwartaal. Dit was redelijk in de prik want in werkelijkheid werd er 45,2 miljard dollar uitgegeven. De vrije kasstroom zou daarmee naar verwachting van analisten met 69 procent dalen tot 7,99 miljard dollar. Dit kwam in werkelijkheid veel beter uit. De vrije kasstroom daalde ‘slechts’ met 27 procent tot 18,63 miljard dollar. Microsoft bood afgelopen maandag circa 60.000 werknemers een vrijwillige vertrekregeling aan om de kosten te drukken. Eerder dit jaar werden ook al 4800 mensen met vervroegd pensioen gestuurd.
Microsoft verwacht in het tweede kwartaal een omzet tussen de 96 en 97,1 miljard dollar waar analisten de lat hadden gelegd op 95,63 miljard dollar. Ook Azure zal naar verwachting verdere groeien met 49 tot 50 procent. Daarnaast zal er in het lopende kwartaal zo’n 50 miljard worden uitgegeven aan datacenters en chips. De uitgaven zullen waarschijnlijk toenemen in het derde en vierde kwartaal maar Microsoft verwacht desondanks ook in het boekjaar 2027 een positieve kasstroom te behouden. Het aandeel zal vanmiddag waarschijnlijk zo’n 3 procent hoger openen op Wall Street.
Google Cloud groeit stevig door maar Alphabet kan desondanks niet voldoen aan de verwachtingen
Alphabet is misschien het meest bekend om de Google-zoekmachine, maar alle ogen van beleggers waren gericht op het Cloud-segment toen het bedrijf gisteravond de cijfers van het derde kwartaal rapporteerde. Waar Google Cloud ooit op de derde plaats stond achter Amazon Web Services (AWS) en Microsoft Azure, is Google Cloud nu de snelst groeiende van allemaal. Analisten verwachtten dat de cloudomzet in het derde kwartaal met 89 procent zou groeien tot 29,15 miljard dollar. Het werd nog beter: de omzet nam met 103 procent toe tot 30,7 miljard dollar.
Het totale concern behaalde afgelopen kwartaal een omzet van 127,58 miljard dollar. Dit is een groei van 25 procent en lag net onder de consensus van Wall Street met een verwachte omzet van 127,91 miljard dollar. Het was het 13e opeenvolgende kwartaal met een dubbelcijferige groei. Prachtig, maar de kosten van deze groei staan dit najaar scherp in de focus. Dit jaar verwacht Alphabet ongeveer 200 miljard dollar uit te geven aan kapitaalinvesteringen. Dit werd gisteravond nog eens bevestigd. Bovendien gaf Alphabet in de eerste helft van het jaar 56 miljard dollar uit aan overnames en niet-verhandelbare effecten, waarvan de laatste voornamelijk aandelen Anthropic waren. Daarmee overtroffen de kapitaalinvesteringen vorig kwartaal de aanzienlijke kasstroom van Alphabet uit de bedrijfsvoering. Als gevolg daarvan was er voor het eerst sinds 2017 in de voorgaande twee kwartalen geen terugkoop van eigen aandelen. Ook afgelopen kwartaal kwam de kasstroom negatief uit als gevolg van de investeringen. De kasstroom kwam uit op een min van 9,07 miljard dollar. Alphabet kan blijkbaar niet voldoende inkomsten genereren om de gigantische investeringen te rechtvaardigen. Toch gaf het concern gisteren aan de uitgaven in 2027 significant verder te gaan verhogen. Beleggers waren hiermee ‘not amused’.
Waar Google Cloud beter was dan verwacht, viel de grootste divisie van het concern tegen. De omzet van Google Services, met daaronder YouTube en Google Search, groeide met 11 procent naar 96,3 miljard dollar. Analisten verwachtten 98,4 miljard dollar aan omzet. Search pluste 12 procent naar 63,35 miljard waar er een plus van 15 procent werd verwacht (64,9 miljard dollar). De totale advertentie-inkomsten vielen met 82,01 miljard dollar ook tegen omdat er een opbrengst van 83,5 miljard dollar werd verwacht. De omzet van YouTube groeide met 9,2 procent en kwam uit op 11,2 miljard dollar.
Onder aan de streep zorgde de mindere gang van zaken bij Google Services voor een lagere winst per aandeel dan een jaar geleden. De winst per aandeel daalde van 2,87 naar 2,12 dollar. Er werd 3,01 dollar verwacht. De totale nettowinst kwam uit op 26,17 miljard dollar mede dankzij enkele bijzondere eenmalige items zoals een verlies op de aandelen SpaceX die het bezit. Vorig kwartaal zorgde dit bezit nog voor een boekwinst van 99 miljard dollar.
De teleurstellende resultaten zorgen ervoor dat het aandeel vanmiddag ongeveer 10 procent lager zal gaan openen.