Auteur: Jan Bouius Datum: 20-01-2026
Trump zoekt de grenzen op
De heibel over Trump’s geplande overname van Groenland zet de Europese beurzen vandaag wederom in het rood. Daalde de AEX gisteren al 1,7 procent, in de loop van de ochtend zakt de beurs nog eens 0,8 procent weg. Niet alleen toont Trump zich in deze een slecht verliezer, doordat hij het mislopen van de Nobelprijs voor de Vrede koppelt aan de huidige dreigementen richting Groenland, ook zet hij hiermee een mogelijke tarievenoorlog weer terug op de agenda. De Europese exportgerichte auto- en consumentengoederenbedrijven werden gisteren door deze hernieuwde dreiging het zwaarst getroffen, terwijl een ‘safe haven’ als KPN goed twee procent wist te plussen.
Ondertussen schijnt Trump dan alweer gezegd te hebben dat hij misschien verkeerd voorgelicht is inzake de intenties van de Europese militairen op Groenland, heeft hij inmiddels een goed gesprek gevoerd met NAVO-chef Rutte en wil de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent niets weten van een eventuele opflakkerende handelsoorlog tussen de VS en Europa over Groenland. Sussende woorden die niet wegnemen dat ook Wall Street, dat gisteren de poorten gesloten hield in verband met Martin Luther King Day, vanmiddag ook een stuk lager uit de startblokken zal komen.
Gezien Trump zich een fors dalende beurs als gevolg van een handelsoorlog niet kan permitteren met het oog op de midterms verkiezingen in november, is de kans groot dat het allemaal wel met een sisser af zal lopen. Een dalende beurs zal immers de gemiddelde Amerikaan hard in de portemonnee raken en dat terwijl ze al vinden dat Trump te weinig doet aan de stijgende kosten van het levensonderhoud. Niet voor niets probeert Trump dan ook de kosten van een creditcard lening en de hypotheeklasten naar beneden te drukken. Hij moet weer in de gunst van Joe Sixpack zien te komen, want maar liefst 58 procent van de Amerikanen noemt het eerste jaar van Trump’s ambtstermijn een mislukking.
Overigens mogen we de huidige beursdaling niet geheel aan de dreigementen van Trump toeschrijven, integendeel. Dat mogen we meer op het conto van de Japanse premier Sanae Takaichi schrijven. Zij zorgt voor extra onzekerheid door slechts drie maanden na aantreden al vervroegde verkiezingen uit te schrijven in de hoop haar populariteit te kunnen verzilveren en haar gewenste beleid goedgekeurd te krijgen. Dat betekent onder andere een verlaging van de BTW én hogere defensie- en staatsuitgaven. Maatregelen die tot oplopende begrotingstekorten en een hoge staatschuld leiden met alsmaar oplopende rentes tot gevolg. Zo sprong de rente op de 40-jarige staatsobligatie gisteren met maar liefst 25 basispunten omhoog tot boven de 4 procent. En dat voor een land dat jarenlang bekend stond om zijn extreem lage rente. Die hoge rente heeft niet alleen een direct negatieve impact op aandelen, het zal er ook voor zorgen dat Japanners hun geld steeds meer in eigen land zullen houden en minder Amerikaans staatpapier zullen aankopen. Niet verwonderlijk zien we dan ook de Amerikaanse lange termijnrentes stijgen.
Positieve notes:
Is het vandaag de dag dan alleen maar kommer en kwel? Welnee, zeker niet! Zo zagen we vanochtend dat de Duitse ZEW-index, die het vertrouwen van financiële experts in de Duitse economie meet, een stuk hoger is uitgekomen dan verwacht. De index steeg van 45,8 punten in december naar nu 59,6 punten, waar op 50 punten werd gerekend. Tevens konden we gisteren al lezen dat het IMF de groeiverwachtingen voor de wereldeconomie dit jaar verhoogd heeft van 3,1 naar 3,3 procent. Dat mede dankzij de investeringen in AI. Voor 2027 verwacht men een groei van 3,2 procent.
Daarnaast zien we dat ‘onze eigen’ AEX vandaag redelijk standhoudt in vergelijking met andere Europese beurzen. De betere voorlopige kwartaalcijfers van ASMI en de koersdoelverhogingen die de Nederlandse chippers ASMI, AMSL en Besi van verschillende beurshuizen krijgen, zorgen in deze sector voor optimisme.