Auteur: Krist Plaizier   Datum: 13-03-2025

 

TSMC doet voorstel voor overname Intel

De geruchten waren er al langer, maar nu lijkt de Taiwanese chipgigant toch een serieuze poging te willen doen om de chipfabrieken van Intel over te nemen. Daartoe deed het bedrijf een voorstel aan de Amerikaanse chipontwerpers Nvidia, Broadcom en AMD. Ook Qualcomm werd benaderd. TSMC wil met deze partijen een joint venture vormen waarbij de Taiwanezen de leiding zullen verkrijgen over de operationele activiteiten van Intel’s chipfabrieken. Tegelijkertijd stelt TSMC voor dat zij voor minder dan 50 procent eigenaar zullen worden. Een meerderheidsbelang zou namelijk kansloos zijn omdat dan de verkregen en nog te verkrijgen Amerikaanse subsidies van Intel in het geding zouden komen. Overigens lag het initiatief voor een overname wel bij de Amerikaanse overheid. Deze benaderde TSMC met het verzoek om Intel te helpen met het voorkomen van een ondergang. Met Intel gaat het immers niet goed; het rapporteerde over 2024 een verlies van 18,8 miljard dollar. Het grote verlies ontstond vooral als gevolg van grote afschrijvingen op diverse bedrijfsonderdelen. De Amerikaanse chipfabrikant werd groot met processors voor Pc’s (‘intel inside’) maar miste vervolgens eerst de sterke opkomst van mobiele apparaten en onlangs de trend van kunstmatige intelligentie. Het zijn juist deze laatste twee grote ontwikkelingen waardoor TSMC sterk is gegroeid met hulp van grote klanten als Apple en Nvidia.

De mogelijke joint venture is additioneel op het voornemen van TSMC om meer te investeren in chipfabrieken in de Verenigde Staten. In samenspraak met president Trump maakten de Taiwanezen eerder deze maand bekend 100 miljard dollar te willen investeren in de Verenigde Staten in aanvulling op de huidige fabrieken in aanbouw in Arizona. Een mogelijke overname van de chipfabrieken van Intel zal geen eenvoudige klus worden. TSMC heeft een ander productieproces, gebruikt andere grondstoffen en andere machines. Of en wanneer de deal rondkomt, is nog niet bekend. De besprekingen bevinden zich nog in een vroeg stadium en zijn niet openbaar. Alle betrokken partijen gaven dan ook geen commentaar op het bericht van Reuters.

Het aandeel Intel opende ruim 5 procent hoger gistermiddag op het nieuws. Dit liep iets terug naar een plus van 4,55 procent bij het sluiten van Wall Street. Nadat de markten gesloten waren, maakte Intel bekend dat de Maleis Lip-Bu Tan terugkeert bij Intel en wel als CEO. Na dit persbericht liep het aandeel in de nabeurshandel met nog eens zo’n 11 procent verder op. Ook de Amerikaanse notering van het aandeel TSMC steeg. Daar kwam gisteren 3,63 procent bij.

Positief inflatiecijfer

Het gaat de goede kant op met de consumentenprijzen in de Verenigde Staten. Dat bleek gisteren uit de consumentenprijsindex (CPI) die het ministerie van Arbeid over februari bekend maakte. Afgelopen maand stegen de prijzen maand op maand met 0,2 procent. Dit is lager dan de 0,3 procent die verwacht werd en fors lager dan de 0,5 procent stijging in de maand daarvoor. Op jaarbasis bedroeg de inflatie 2,8 procent waar analisten rekenden op een daling in februari van 3,0 naar 2,9 procent. De inflatiecijfers vielen mee ondanks de met 6 procent gestegen gasprijzen in februari. De benzineprijzen daarentegen daalden afgelopen maand met 3,1 procent in de Verenigde Staten. Behoudens de 10 procent extra importheffing voor China die begin februari inging, zijn de effecten van de andere Amerikaanse importheffingen nog niet terug te zien in de inflatiecijfers. Dat zal waarschijnlijk pas het geval zijn in de cijfers over maart. Ook de kerninflatie, dus zonder de beweeglijke energie- en voedselprijzen, kwam met 3,1 procent een tiende lager uit dan verwacht. In januari bedroeg de kerninflatie nog 3,3 procent.

De 10-jaarsrente in de Verenigde Staten reageerde onmiddellijk op de meevallende inflatiecijfers. Er ging direct na het uitkomen van het persbericht 6 basispunten af van de rente. Vreemd genoeg sterkte de dollar wel aan ten opzichte van de euro. Maar deze was dan ook de afgelopen dagen sterk verzwakt en dan is het normaal dat de koers nu weer wat terugveert. De AEX steeg 2,5 punten maar dat was een uurtje later alweer weg. De Amerikaanse indices openden gemiddeld een procent hoger. Het slot was echter verdeeld. De Dow Jones sloot fractioneel lager, maar de Nasdaq en S&P 500 gingen beide hoger de dag uit.

Maak vrijblijvend een afspraak met een van onze specialisten