Auteur: Jan Bouius  Datum: 22-07-2025

 

Wall Street hoger, Europa lager

Ondanks de al niet geringe waarderingen op Wall Street blijven beleggers daar hun geld inzetten op een goed resultatenseizoen. De technologie index Nasdaq sloot gisteren voor de zesde opeenvolgende handelsdag op recordhoogte, waarbij de dit jaar relatieve achterblijvers Alphabet en Amazon het voortouw namen. Ook de S&P 500 wist er ondanks een terugval aan het einde van de dag nipt een nieuw record uit te persen. Europese beleggers konden dit feestje niet meevieren. De koersstijgingen op Wall Street werden meer dan teniet gedaan door de daling van de dollar.

Dichter bij huis zagen we gisteren (en vandaag wederom) in Europa vooral veel lichte minnen. Beleggers zijn hier niet vooruit te branden. De Euro Stoxx 50 sloot daardoor voor de zevende keer in acht handelssessies in het rood. Het is niet zo verwonderlijk dat veel beleggers hun kruit nog even droog willen houden. Ze zijn enerzijds in afwachting van nieuws afkomstig van het handelsfront en anderzijds van het verdere verloop van het bedrijfscijferseizoen. Dat laatste verloopt vrij stroef. Hier een daar wordt er een winstwaarschuwing gegeven. Waar tot nu toe 83 procent van de Amerikaanse bedrijven de winstverwachtingen wist te verslaan, staat diezelfde teller in Europa op slechts 46 procent. De zwakke dollar, ofwel de dure euro, laat zich voelen.

Niettemin was er gisteren ook een aantal witte raven te bespeuren. Die waren vooral te vinden onder de staal- en grondstoffenbedrijven. Die wisten te profiteren van het nieuws dat men in China van gestart is gegaan met de bouw van wat de grootste stuwdam ter wereld moet worden. Deze zal gebouwd worden in de Yarlung Zangbo rivier, die vanuit Tibet naar India en Bangladesh stroomt. Het is een gedeelte van die rivier dat uitermate geschikt is voor de opwekking van waterkrachtenergie. Over een afstand van 50 kilometer daalt de rivier met maar liefst 2.000 meter. De vijf waterkrachtcentrales die men hier wil bouwen zullen een totale capaciteit van 300 miljard kWh aan stroom per jaar krijgen. Dat staat gelijk aan de hoeveelheid elektriciteit die Groot-Brittannië vorig jaar verbruikte. Aan dit megaproject hangt een prijskaartje van maar liefst 170 miljard dollar.

Dichterbij huis werd een nog groter ‘Made for Germany’ investeringsinitiatief aangekondigd. Maar liefst 61 toonaangevende Duitse bedrijven, waaronder Siemens en Deutsche Bank, kondigden aan om tot 2028 gezamenlijk 631 miljard euro te investeren. Met grootschalige investeringen in nieuwe fabrieken, infrastructuur en R&D wil men het afnemende vertrouwen in de grootste economie van Europa herstellen. Wel verwachten de bedrijven dat de Duitse overheid voor minder regelgeving zorgt, zodat infrastructuurprojecten sneller van grond kunnen komen.

Knieval voor Trump

In navolging van farmaceuten als Roche en Sanofi bezwijkt nu AstraZeneca onder de druk van mogelijke invoerheffingen tot 200 procent waarmee president Trump dreigt. De Verenigde Staten maken daarmee de afhankelijkheid van buitenlandse toeleveranciers van belangrijke farmaceutische producten weer een stapje kleiner. De Britse farmaceut is namelijk van plan om de komende jaren 50 miljard dollar in de Verenigde Staten te investeren. 

Zo worden onder andere de R&D activiteiten uitgebreid en zullen er productiefaciliteiten voor celtherapie aan de site in Rockwell Maryland worden toegevoegd. Ook wordt er een nieuw productiecentrum in de staat Virginia gebouwd dat gericht is op chronische ziekten. Volgens de topman van AstraZeneca was de farmaceut dit sowieso al van plan, maar is het door de visie van Trump in een stroomversnelling geraakt. Jaja…

Interessanter zal het zijn om te zien in hoeverre de Europese Unie van plan is voor de Verenigde Staten/Trump te buigen. Het belooft wat dat betreft een spannende week te worden, maar of we straks weten waar we aan toe zijn? De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft gisteren wederom aangegeven dat de kwaliteit van de deal belangrijker is dan de timing ervan. Zou er dan toch weer uitstel komen?

 

Maak vrijblijvend een afspraak met een van onze specialisten