Auteur: Nico van der Werf Datum: 20-04-2026
Het cijferseizoen gaat volop verder
Afgelopen week hebben met name de Amerikaanse banken de cijfers bekend gemaakt. Uiteindelijk hebben 10 procent van de S&P 500 ondernemingen tot nu toe de resultaten gepubliceerd. Van deze ondernemingen heeft 88 procent de verwachtingen voor wat betreft de winst per aandeel overtroffen. Dit is duidelijk boven het vijfjaarsgemiddelde van 78 procent. De sector informatietechnologie en de financiële waarden hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan deze ontwikkeling. Bij 84 procent van de publicaties was sprake van een omzet die boven de verwachting van analisten is uitgekomen.
De koers-winstverhouding staat op 20,9, dit is boven het vijfjaarsgemiddelde van 19,9.
Deze week komen maar liefst 93 bedrijven uit de S&P 500 index met de cijfers naar buiten. Op dinsdag 21 april kijken wij bijvoorbeeld uit naar de resultaten van Intuitive Surgical. Vervolgens worden op vrijdag 24 april de cijfers van SLB bekend gemaakt. In Europa worden woensdag de cijfers van ABB gepubliceerd, gevolgd door Nestlé en Roche op donderdag 23 april. Tot slot is op vrijdag 24 april Holcim aan de beurt.
Fed renteverlaging toch mogelijk
Afgelopen vrijdag heeft de Fed-gouverneur, Christopher Waller, een speech gehouden op een bijeenkomst. Hij heeft de mogelijkheden voor een renteverlaging van de Fed in 2026 toch weer op tafel gelegd. Waller heeft aangegeven dat de inflatie op korte termijn zal worden opgestuwd door de oorlog met Iran. In het geval dat deze oorlog relatief snel wordt beëindigd, zal de Fed later dit jaar kunnen besluiten tot renteverlagingen om de arbeidsmarkt te ondersteunen. De onderliggende inflatie dient tegen die tijd dan wel richting de 2 procent te bewegen.
In het geval dat de energieprijzen echter langer hoog blijven en de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft, wordt de kans groter dat hogere inflatie door gaat werken in breed scala aan goederen en diensten. Hierdoor zal er druk ontstaan op de arbeidsmarkt. De Fed zal de risico’s in dat geval moeten gaan afwegen. Als de inflatierisico’s zwaarder gaan wegen dan de verzwakking van de arbeidsmarkt, dan kan dat betekenen dat de beleidsrente langer binnen de huidige bandbreedte zal worden gehandhaafd.
Waller gaat op dit moment uit van een inflatie van 3,5 procent en dit is ruim boven de doelstelling van 2 procent. Bovendien ziet hij op dit moment een stabiele arbeidsmarkt. De speech van Waller zal overigens zeer waarschijnlijk de laatste zijn van een Fed-gouverneur. Binnenkort gaat namelijk de stilteperiode in voorafgaand aan de Fed-vergadering van 28 tot 29 april. Op dit moment gaat maar liefst 99,5 procent van de analisten uit van een rentepauze tijdens deze vergadering.