Auteur: Krist Plaizier   Datum: 27-02-2025

 

Kansen voor de Oude Wereld

Veel analisten en beleggers voorspelden in de laatste weken van vorig jaar dat de grootste beleggingskansen voor 2025 in Europa zouden liggen. Die voorspelling was vooral gestoeld op het verschil in waardering, welke nog immer aanwezig is. Op Wall Street wordt momenteel een aandeel uit de S&P 500 index verhandeld tegen gemiddeld 25,1 keer de winst. Voor een aandeel uit de Europese Stoxx 600 index is dit gemiddeld 15,4 keer. Maar er zijn inmiddels nog andere beweegredenen bijgekomen om een belegging in Europa te overwegen. Zo is er met de uitslag van de Duitse parlementsverkiezingen zicht gekomen op minder politieke onrust bij onze oosterburen en in Europa, gloort er een mogelijk staakt-het-vuren in Oekraïne, wordt er door de diverse Europese regeringen fors meer geïnvesteerd in defensie, lijkt een herstel in China aanstaande en nemen de Europese consumentenbestedingen toe. Dit alles wordt ondersteund door een verruimend beleid bij de Europese Centrale Bank waarvan verwacht wordt dat zij de komende drie vergaderingen elke keer de rente met een kwart procent zal verlagen. Natuurlijk zijn het nu nog slechts positieve signalen en nog geen werkelijkheid. Maar effectenmarkten lopen zo’n half jaar vooruit op de werkelijke situatie. Het zorgde ervoor dat de pan-Europese Stoxx 600 index gisteren al voor de dertiende keer dit jaar het hoogterecord aanscherpte.

Het lijkt er dus op dat Larry Fink, eindbaas van ’s werelds grootste belegger BlackRock, het juist zag op het World Economic Forum eind januari. Hij stelde daar dat ‘het pessimisme over Europa te groot is geworden en dat het tijd is geworden om er weer in te investeren’. Inmiddels kennen de Europese aandelenmarkten hun grootste instroom sinds een jaar geleden, vooral van Amerikaans geld. Het kapitaal van gematigde Amerikanen ontvlucht de Verenigde Staten waar Trump en Musk momenteel grote onrust zaaien. Mede daarom staat de Zwitserse beurs vandaag ruim 12 procent hoger dan aan het begin van dit jaar.

Ook bij Fintessa zien we deze ontwikkelingen. Het is mede waarom wij met ons beleggingsbeleid een teen in het water gestoken hebben en deels gedraaid zijn van aandelen in Amerikaanse dollars naar een tweetal Europese aandelen. Bovendien wilden wij onze overweging in technologie aandelen verminderen nu de nervositeit in deze sector is toegenomen als gevolg van maatregelen van Trump, AI-concurrentie uit China en een hoog blijvende kapitaalmarktrente. De gematigde reactie op de toch prachtige kwartaalcijfers van Nvidia van gisteravond geven ons daarin gelijk. Overigens hebben onze Europese keuzes Ahold Delhaize en Randstad ook grote belangen in de Verenigde Staten. Zo werd gisteren bekend dat Randstad een overeenkomst heeft gesloten met Workday. Dit is een Amerikaans AI-platform dat meer dan 11.000 bedrijven wereldwijd helpt met het managen van hun belangrijkste assets: mensen en geld. De samenwerking met Workday maakt het inhuren van toptalent door de recruiters van Randstad sneller en efficiënter.

Veolia heeft een prima jaar achter de rug

Vanochtend maakte het Franse nutsbedrijf de resultaten over 2024 bekend. Ze waren prima want alle doelen werden gehaald of overtroffen. Het concern, dat groot is in energie, afvalverwerking en waterzuivering, realiseerde een operationele winst (ebitda) van 6,788 miljard euro. Dit is, op constante vergelijkingsbasis, 5,8 procent meer dan in 2023. De nettowinst steeg met 14,6 procent naar 1,53 miljard euro oftewel 2,13 euro per aandeel. Daarmee werd de analistenverwachting van 1,41 miljard nettowinst overtroffen. Exclusief de gedaalde energieprijzen steeg de totale omzet van Veolia met 5,0 procent naar 44,692 miljard euro. Dit was onder de verwachtingen, de lat lag op 45,41 miljard euro.

Veolia verwacht voor 2025 dat de operationele winst tussen de 5 en 6 procent zal toenemen en de nettowinst met 9 procent zal groeien. De Fransen stellen een dividend voor van 1,40 euro per aandeel, 12 procent meer dan over 2023. Het geeft op de huidige koers een rendement van 5 procent. Het behalen van synergie-effecten als gevolg van de fusie met Suez verloopt voorspoedig. Vorig jaar werd er 398 miljoen euro bespaard terwijl de doelstelling voor 2024 350 miljoen euro betrof. Eind 2025 moeten de synergie-effecten een voordeel opleveren van ruim een half miljard euro. De forse schuld, welke werd aangegaan om Suez over te nemen, daalt gestaag. Ultimo 2024 hadden de crediteuren nog 17,819 miljard euro tegoed. Hiermee kwam de hefboomratio onder het doel van 2,63 maal de ebitda wat gezond is voor bedrijven in deze sector. De openingskoers vanochtend in Parijs was iets hoger bij een lagere CAC 40 index.

Maak vrijblijvend een afspraak met een van onze specialisten