Beursberichten
Defensie is belangrijke groeimo ...
Leidos heeft een sterk tweede kwartaal van 2026 achter de rug.
Auteur: Jan Bouius Datum: 28-11-2017
Beleggers die al wat langer meelopen zullen ervaren hebben dat er nogal wat beurswijsheden de ronde doen. De één spreekt wellicht wat meer tot de verbeelding dan de ander. Sommige hebben meer gelding dan de ander.
Zo is het gezegde dat je nooit tegen de Amerikaanse centrale bank in moet beleggen (Do not fight the Fed) niet zomaar uit de lucht komen vallen. Het blijkt op de beurs weinig zin te hebben tegen het beleid van zo’n sterke speler in te gaan. Wanneer de Federal Reserve een verruimend monetair beleid voert kun je beter in de markt zitten. Wanneer ze gaan verkrappen kun je beter op je tellen passen.
Een ander adagium dat eigenlijk steevast opgaat is de stelling dat koersen altijd weer naar hun gemiddelde zullen terugkeren, reversion tot he mean. Met dat gemiddelde wordt overigens een bewegend gemiddelde bedoeld. Zo spreekt men over het gemiddelde van bijvoorbeeld de laatste 50 of de laatste 200 dagen. Wanneer men de termijn maar lang genoeg neemt is dat gemiddelde overigens altijd stijgend.
Een uitspraak die een beetje in het verlengde hiervan ligt is dat het op de beurs altijd weer goed komt. Het is een gevaarlijke uitspraak maar wanneer men een lange grafiek over meerdere decennia bestudeert, zal men snel tot de ontdekking komen dat na iedere crash (hoe erg ook) de koersen altijd weer herstellen tot het punt voordat het mis ging om vervolgens verder te stijgen. Dat geldt overigens voor indices en uiteraard niet voor individuele aandelen. Iedere belegger weet, door schade en schande wijs geworden, dat er aan ieder succesverhaal op de beurs ooit een einde komt. Maar beursindices daarentegen hebben de neiging uiteindelijk altijd de weg naar boven weer in te slaan. Dit onder één voorwaarde, namelijk dat je beleggingshorizon maar lang genoeg is.
Want dat is de crux. Banken en vermogensbeheerders mogen graag beweren dat je een beleggingshorizon van minimaal vijf jaar moet hebben om te gaan beleggen. Maar dat is eigenlijk veel te kort. Zolang de horizon langer is kun je er rustig vanuit gaan dat het inderdaad altijd weer goed komt. Zo crashte de Dow Jones-index in 1929 om vervolgens in de daarop volgende drie jaar maar liefst 90% van zijn waarde te verliezen. Het einde der tijden? Nou nee, de beurs zou zich weer herstellen. Toegegeven, het duurde even, maar in de jaren ’50 stond de Dow Jones-index toch echt hoger dan voor de crash van 1929. En wat te denken van de Nasdaq in 2000. Na een piek van 5000 punten te hebben behaald stortte de index in om 90% van zijn waarde kwijt te raken. Vorig jaar passeerde de Nasdaq de 5000-puntengrens om vervolgens door te stijgen naar de huidige stand van 6878 punten.
Natuurlijk, het vergde enig geduld, maar het kwam zelfs na deze rampzalige gebeurtenissen steeds weer goed. Iets wat bij correcties op kleinere schaal meestal na een aanmerkelijk kortere periode ook altijd gebeurde. En voor beleggers die net waren ingestapt vlak voor zo’n crash was het ook wat zuur. Maar ook hier geldt dat de tijd alle wonden heelt. Een mooi voorbeeld vormt in deze de meest recente crisis, die van 2008-2009. De beurzen verloren meer dan de helft van hun waarde, de AEX zelfs 65%. Er werd gesproken van de zwaarste crisis in 80 jaar. Maar een ongelukkige belegger die net voor de top was ingestapt in de S&P 500-index (2007) zou tien jaar later zijn beginvermogen hebben verdubbeld. Dat is een rendement van gemiddeld 7% per jaar, tien jaar lang. Wel inclusief herbelegde dividenden, maar dividend is tenslotte één van de redenen om te gaan beleggen.
De beurzen staan na 8 ½ jaar rally aan de hoge kant. De waarderingen zijn fors. En beurzen hebben de neiging om zo eens in de tien jaar fors te corrigeren. Het probleem is alleen, wanneer? Stel je vindt als belegger de beurs nu te duur en wacht op een correctie van pakweg 10% om in te stappen. Nog los van het feit of je dat plan ook daadwerkelijk gaat uitvoeren, want beurzen dalen niet voor niets met 10%, is het de vraag of het ook zin heeft. Want stel dat de beurs eerst nog met 15% doorstijgt terwijl je knarsetandend op een correctie zit te wachten en vervolgens daalt hij met 10%. Instappen? Dat doe je dan wel tegen een hogere koers dan op het moment dat je het plan opvatte om te wachten op die correctie.
Wel is het aan te raden nooit het volledige kapitaal dat bestemd is om te beleggen in een keer in de markt te gooien. Doe het stapsgewijs in de loop van de tijd. Soms koop je tegen een gunstige koers, soms niet, maar over het geheel genomen zal de gemiddelde koers niet verkeerd zijn geweest. En bedenk daarbij: Het komt altijd weer goed. Waarom? Omdat je belegt in menselijke creativiteit en die is oneindig. In tegenstelling tot stenen, goud of bizarre muntjes. Alhoewel, misschien zijn die muntjes ook weer een uiting zijn van menselijke creativiteit.